Брой 13

Литературен вестник

04.04-10.04.2001
Год. 11

СЪДЪРЖАНИЕ

КОНТАКТИ

АРХИВ

ИЗДАТЕЛСТВО

 

Конкурсът за криминален разказ "Убийство в библиотеката"

Най-добрите криминални линкове

Лора Шумкова

Начинаещият, а и всеки друг автор на криминалета или трилъри трябва да мисли за страшно много неща: методи за убийство, начини за укриване на труп, мафиотски ритуали, полицейски и съдебни процедури и какво ли още не. Разбира се, не е задължително писателят да знае всички тези неща, достатъчно е да има достъп до интернет и добър английско-български речник. Ако пък се чувства толкова на ти с английския, че да пише на него, може да се пробва на необятния англоезичен пазар. Ако пък читателят не е писател, може да използва приложените линкове, за да реши заплетен семеен проблем или за да свали някое гадже.

Най-добрият сайт, свързан с кримките, по принцип е MysteryNet (http://www.mysterynet.com).

 

Източници на информация

World Almanac and Book of Facts 1999 (http://almanac.webdata.com/default.htm)

The Reference Desk (http://www.refdesk.com/)

Cluelass (http://www.refdesk.com/) - пълен сайт за събития, нови книги и други новини, свързани с криминалета.

Eclectics.com (http://www.eclectics.com/) - статии за писателски техники.

Inkspots (http://www.inkspot.com/) - информация за пазарите и писателски техники.

My Writer Buddy (http://writerbuddy.hypermart.net/linkpartners/home.cgi?referrer=mysforum) - тук можете да си намерите онлайн другарче, с което да си съчинявате заедно.

Newspaper Archives (http://sunsite.unc.edu/slanews/internet/archives.html) - линкове към американски онлайн вестникарски архиви.

Page One (http://members.aol.com/FICTWRI/page1.html) - бюлетин за всички читатели и писачи, които търсят полезни, информативни, вдъхновяващи, интелигентни и провокиращи мисленето литературни новини, интервюта и писателски съвети

Publishers Weekly online (http://www.publishersweekly.com/)

Parent Soup (http://www.parentsoup.com/) - страхотно място за намиране на имена на герои.

Writing a Synopsis (http://www.purefiction.co.uk/pages/writing/black/synopsis.htm) - инструкция стъпка по стъпка.

Writers Write (http://www.writerswrite.com/) - идеално място за професионални писатели.

WordMuseum (http://www.wordmuseum.com/) - писателски конкурси и информация за различни жанрове.

 

Пушкала

Forensic Firearm Tutorial (http://www-medlib.med.utah.edu/WebPath/TUTORIAL/GUNS/GUNINTRO.html) - включва информация за използването на всякакви пушкала.

The Gun Page (http://www.prairienet.org/guns/)

Snipercountry.com (http://www.snipercountry.com/) - това е страховит сайт, но може да ви даде тонове практическа информация за пушкала. Трябва да се регистрирате и да се съобразявате със стриктни правила.

 

Отрови и лекарства

MedicineNet (http://www.medicinenet.com/hp.asp?li=MNI) - страхотен източник на информация по въпроса. Можете дори да се консултирате с експерти.

on-line medical glossary (http://allserv.rug.ac.be/~rvdstich/eugloss/EN/lijst.html) - онлайн медицински речник.

Garden of Deadly Delights (http://www.gothic.net/~malice/poison.html)

 

Мафия

The Unofficial Mafia Webpage (http://users.aol.com/whizkid01/index.html) - изобилна информация за нюйоркската мафия.

 

Сигурност

The Bodyguard Home Page (http://www.iapps.org/) - линкове към частни охранителни фирми и различни периферни групи.

Stalking Victim’s Sanctuary (http://www.stalkingvictims.com/) - страхотна информация за психологията на гюмеджиите.

 

Полицейски процедури (американски!)

Cop Net (http://police.sas.ab.ca/)

Cops ‘n Writers (http://www.copsnwriters.com/) - тук писаниците ви могат да бъдат прегледани от истински ченгета.

Crime Scene Investigation (http://www.police.ucr.edu/csi.html)

Drug Enforcement Administration (http://www.usdoj.gov/dea/)

Fingerprints (http://onin.com/fp/fp.html)

Crime Magazine (http://www.crimemagazine.com/)

Police Writers’ Club (http://www.policewriter.com/)

Police Marksman (http://www.policemarksman.com/) - страхотна информация за оръжията, които използват американските полицаи

 

Юридическа информация (американска!)

Forensic Science webpages (http://users.aol.com/murrk/index.htm) - най-добрата юридически информация за начинаещи в мрежата.

Matbng’s World of Forensics (http://www.geocities.com/Area51/Rampart/1035/) - sample crime scene walk thru, rules of evidence & more

FBI Homepage (http://www.fbi.gov/) - lots of good basic info on their organization

The Art & Science of Crime Scene Investigation (http://crimeandclues.com/) - footprints in detail, suspect statement analysis and lots of other great information

Questioned Document Analysis (http://www.webmasters.net/qde/) - handwriting and other document analysis

 

Писателски организации

American Crime Writer’s League (http://members.aol.com/theACWL/)

Sisters In Crime (http://www.sistersincrime.org/) - за автори, литературни агенти, разпространители, редактори, библиотекари, критици и читатели, които се интересуват от кримки, написани от жени.

Short Mystery Fiction Society (http://www.thewindjammer.com/smfs/newsletter/)

 

Литературни агенти

Agent Research & Evaluation (http://www.agentresearch.com/index.html) - един от най-добрите сайтове от този вид в мрежата.

Association of Author Representatives Agent List

Authorlink! (http://www.authorlink.com/) - новини, информация и маркетинг за автори и литературни агенти.

WritersNet (http://writers.net/) - списък на агенти и издатели.

RoseDog.com (http://www.rosedog.com/) - тук не само можете да се свържете с агенти и издатели, но можете да споделите писателските си болки с колеги.

 

Издатели

Addison-Wesley Publishing (http://www.aw.com/)

HarperCollins (http://www.harpercollins.com/)

Houghton Mifflin Co. (http://www.hmco.com/)

Penguin-Putnam (http://www.penguinputnam.com/)

Random House (http://www.randomhouse.com/)

 

Електронно публикуване

Hard Shell Word Factory (http://www.hardshell.com/) - електронни книги, всички жанрове популярна литература.

Palimpsest Press  (http://www.palimpsestpress.org/press) - електронен издател, приема ръкописи на романи и новели във всички жанрове, особено такива, които прескачат жанровите граници.

Antelope Publishing (http://www.teleport.com/~writers/books/index.html) - семеен сайт, не приема порно.

The Fiction Works (http://fictionworks.com/) - постоянно добавят нови кримки, на всичкото отгоре отпечатват всичките си е-книги.

Mind’s Eye Fiction (http://tale.com/) - Професионални къси разкази.

Dark Planet Webzine http://www.sfsite.com/darkplanet/  - уебсписание.

 

Авторски права

Association of Online Professionals (http://www.aop.org/) - информация за авторски права при дигитално публикуване.

The Copyright Website (http://www.benedict.com/) - практическа информация за авторски права.

The Publishing Law Center (http://www.publaw.com/)- договори, авторски права, обществени сайтове и електронни права.

Виртуалната библиотека!

© Литературен вестник