![]() ![]() XVII. Пепелището на проданСутринта Стремски четеше в стаята си "Новое время". Влезе баба Фота, домакинята на къщата, дето беше отредена квартира на Стремски, и му подаде едно писмо. То носеше марка от Бяла черква. - Търси те одеве един господар - прибави бабата. - Кой? - Не го знам. Един стар човек, моя пора. - Добре, иди си, бабо Фото - каза Найден, като зачете писмото. То съдържаше следующето:
Стремски изпусна писмото с бузи, облети от сълзи. Тия прости редове, пълни с толкова тъга и жалост, го покъртиха. Заедно с известието за изваждане на публичен търг бащиното му дворище, това писмо му освежи в ума трагедията на тяхното семейство, станала преди две години нещо, избледняла в паметта му. Тая нова скръб идеше като нов закъснял удар от катастрофата, беше една от безбройните брънки на веригата от бедствия, наплодени от нея. "Стар плет изгнива, стар борч - никога" - казва пословицата. Всъщност тоя дълг имаше следующето произхождение: помни се, че г-жа Неда Шамурова в долът на Леевица, при бегът на Бяла черква, беше дала на съхранение Марку Иванову сто и двайсет лири, веднага взети от башибозуците заедно с живота му. Хаджи Гъчо, навръх Балкана, с револвер в ръка, обра Найдена и му взема дванайсет лири, а за осталите, щом се въдвори новото управление, подаде иск в съдилището против Марковите наследници, като подкрепи факта за получаване от Марка парите чрез показания на очевидци. Съдът реши в хаджи Гъчова полза и когато решението влезе в законна сила, ищецът пристъпи към продаване едничкото наследство Марково: пепелището - скръбен паметник на гибелта на едно първо и честито семейство в Бяла черква. - Светотатство! Кощунство! Насилие над светинята! Един гроб не се продава! - извика Стремски в изступление. Па седна на масата и написа депеша до Шамурова, че ще плати иска му вътре в една неделя, та да спре продажбата на бащиното му дворище. Написа депеша и на майка си. Тя съдържаше тия думи:
С какво щеше да изплати дългът? Той не знаеше. Но от тия две депеши му олекна. И веднага се залови да мисли за средства. Той нямаше. Помисли за чича си. Той се не обаждаше и умълчаваше на всичките им писма до днеска. От хората само знаеха, че той се е съвсем отчуждил от своите и от България, че е станал румънин. През трийсет и пет годишно пребивание във Влашко той беше успял да се изроди и да забрави, че е българин. Прочее, отдавна братовото му семейство беше изгубило надеждата от него. Даже катастрофата на родния му град не стресна твърдото му, окоравяло, затъпяло за родствени чувства сърце и той не простря ръка за помощ към братовата си челяд. Нямаше от него какво да се очаква. Нямаше отнийде надежда. Тогава защо написа тия две депеши? Той ги скъса с яд. И заходи назад-напред из стаята си, мрачно умислен. А в умът му ненадейно се откри ясна картина: Длъгнеста дворчина, постлана с камъни; бистра барица ромоли през средата, а чучурче в дъното шурти весело; прозорци с бели завеси гледат в двора; зелени чемшири покрай зида; една люлика; лоза закрива половината двора със зелений си покрив; на едно място одърче, постлано с шарен китеник; на него баща му, по басмен халат, гологлав, с чибук в ръка, пие си послеобедното кафе. Оттук, през покрива, далеко в небето, две бърда от Стара планина се гледат. Деца, малки и големи, играят: двора шуми от звънливи гласове, пълни се от радостта на живота... Всеки камък на тоя двор е познат на Стремски, всяка плоча, всяка рязка, всяко нещо - мило му е... И ония керемиди, дето се смъкнали и надвисват от стряхата, като че ще паднат, му са мили и му говорят... И благодат чудна изпълня сърцето му при тоя отраден вид, възкресен от възпоминанията му. Да, сега всичко това е пепел. Но пак свята. И тая пепел я изкарват на продан за дълг. Цял свят от сладки образи и спомени се съдържа в това пепелище, което някой си Шамуров ще продаде за безценък на друг някой Шамуров, за да си съгради там кръчма, или пък да си хвърля сметът. - Богохулство! - извика пак Стремски. Вратата се чукна. - Влезте! - извика той, като си обриса очите.
![]() ![]() ![]() |