![]() ![]() Дон Кихот в БългарияОт векове насам на смях светът ме взима; на всичките езици Дон Кихот значение на ум извеян има: така кръщават в дневния живот онез, които хабят си мощта по сънища и призрачни неща.
Ни Росинант оставиха на мира, ни Санчо Панса биде пощаден; вред кичи го площадната сатира със прозвища обидни всеки ден: аз храня се със звезди и въздух, той мисли все за кръглий си търбух.
Не вярваха, че мога да линея на мила страст от нежната тъга, изсмяха се със мойта Дулцинея и спомнят я на подбив, на шега, щом искат някому да сторят срам, че се томи от глуп любовен плам.
Но не сетих ни злоба, ни смущенье; унесен горе в звездни висини, оставих се на своето влеченье и жаждущ за земята сяйни дни, не щях да знам по светлия си път що мисли и мълви за мен светът.
И победих. Навред възторг потаен за мене дига се. Цял свят мълви и пита: „Кой е тоя рицар сяен, кой с бодър вид стремително върви в мъгли и ветрове, по студ и пек, от мълния по-бърз, кат вихър лек?
Тоз всадник чуден, който се вестява и чезне пак през облак светъл прах, като през някой ореол от слава, горд, смел, кой ни умора знай, ни страх, тоз всадник, кой възбужда общ захлас, в кого цял свят вперил е взор – съм аз.
Да, Дон Кихот съм ази и години ще сторя триста днес, но чуден жар у мене пламеней, сърце не стине и няма никога да бъда стар: бог дивен вечна младост ми е дал, да любя вечно младий идеал.
След триста годин дайте ми имане, дворци, на хълм високи замък як, ще ги захвърля аз без колебанье и ще остана рицар беден пак, на копие ръждясало опрян, унесен духом в лучезарен блян,
Блазе му, кой за ширни кръгозори, за правда и за светлина копней, блазе му, кой за другите се бори и кой за общо благо пламеней! Той може да не е богат и сит, но в себе е доволен и честит.
Ти, който и да си, за светли цели недей мисли, не се стреми напред, не се увличай в предприятья смели, след себе не мечтай да водиш свет, ако в душа ти, светла кат звезда, зари не пръска някоя мечта.
Не, некадърен е да се издига, кой за успехи верни все мечтай, кого не блазни туй, що се не стига, кой от потайна радост не сияй, кога рекат, по някой мил повод, че мъничко поне е Дон Кихот!...
София, януари 1905
![]() ![]() ![]() |